Garanti Şartları

Ümit Korkut Baykurtalp alışveriş sitesi olan www.tiyatoy.comüzerinden online olarak satın alacağınız ürünler imalatçı ve ithalatçı firma garantisi altındadır. Satın aldığınız ürün ile beraber yollayacağımız fatura, bu ürünler için garanti belgesi yerine geçmektedir. Bu sebeple tarafımızca sizlere yollanacak olan faturaları lütfen özenle saklayınız. Ürünlerimizi kullanmadan önce kullanım kılavuzunu ve kullanım talimatlarını dikkatlice okuyunuz. 

Cayma Hakkı

TÜKETİCİ, ilk malı teslim aldığı günden başlamak üzere on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar SATICI’ya aittir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi dolmadan, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla SATICI’ya sözleşmede belirtilen adresine yöneltilmesi yeterlidir. Satıcı, malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, TÜKETİCİ cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı Satıcı’nın adresine geri göndermek zorundadır.

Bu hakkın kullanılması halinde;

İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir, ürünün bozulmasına imkan vermeden teslim tarihinden itibaren (14) gün içinde iade edebilirsiniz. Ürünü iade etmeden önce iade nedeninizi belirterek fatura numaranız ve sipariş numaranızı içeren bir email ile info@tiyatoy.comadresine gönderiniz.  İletişim kanalımıza gönderdiğiniz e-mail’in iletilmesi sonrasında sizinle temasa geçilecek, ürünlerin iade süreçleri hakkında sizleri bilgilendirecektir. Ürünle beraber adınıza kesilen faturada tarafımıza geri gönderilmelidir. İade edilen ürünün anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi/şirketleri dışında bir kargo şirketiyle gönderilmesi durumunda kargo ücreti alıcıya aittir. İade edilen ürün yerine bir başka ürün veya ürünün bedeli kredi kartınıza/hesabınıza iade edilecektir.

TÜKETİCİ’nin herhangi bir SATICI kampanyasının asgari tutarında alışveriş sureti ile indirim veya aynı mahiyette olmak üzere bedelsiz (hediye) ürün aldığı haller ile hediye çeki kazandığı/kullandığı tüm hallerde, cayma hakkının sipariş konusu ürünlerin tamamı veya bir kısmı için kullanılması neticesinde söz konusu asgari bedelin altına inilmiş yahut herhangi bir surette hediye çeki kazanım/kullanımı şartı ortadan kalkmış, böylece genel ifadesi ile kampanyadan yararlanma şartları / hediye çeki kazanım veya kullanım şartları TÜKETİCİ tarafından bozulmuş-uyulmamış ise, söz konusu indirimin (varsa keza hediye ürün bedelinin) tamamı TÜKETİCİ’ye iade edilecek tutardan mahsup edilerek tahsil olunur; TÜKETİCİ alışverişi sebebi ile (sanal/fiziki) hediye çeki ve ya herhangi bir hediye ürün kazanmış ise bu çek/ürün iptal edilir, (sanal veya fiziki) hediye çeki veya ürün kullanmış ise çek bedelinin tamamı yine TÜKETİCİ’ye iade edilecek tutardan mahsup edilir. TÜKETİCİ’nın istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar, TÜKETİCİ tarafından ambalajının açılmış olması şartıyla, ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri, Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallar ile birlikte 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yasal düzenlemeler uyarınca belirlenen cayma hakkının kullanılamayacağı ürünlerin iadesi Yönetmelik gereği mümkün değildir. İade edilecek ürün/ürünlerin yeniden satışa sunulmasını engelleyecek bir hasara uğramamış olması ve kullanılmamış olması şarttır.

Anılan sürelerde ve şartlarda cayma hakkının kullanılmaması veya istenen bilgi ve belgelerin sağlanmaması veya yasal olarak kendisine verilen herhangi bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeni ile TÜKETİCİ, cayma hakkını kaybeder.

TÜKETİCİ’nin kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkânsızlaşırsa TÜKETİCİ kusuru oranında SATICI’nın zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür.

Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler
Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer üründe bir tahribat mevcut ise kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız. Kozmetik, kişisel ürünler, iç giyim ürünleri için iade şartları Ürün ambalajı açılmamış, denenmemiş ve kullanılmamış halde olmalıdır. Ürünün iadesi ancak varsa hediyesi ve ürünün bütün standart aksesuarları; ambalajları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte geri gönderildiğinde alınmaktadır.

Hatalı Ürünler
Teslimat sırasında fark edilemeyip uygulamada meydana çıkan hatalı ürünleri hatalarını belirterek fatura ve sipariş numaralarınızı içeren

e-maili info@tiyatoy.comadresine gönderiniz. İade gerekçeniz uygun görülürse faturayı iade edilen ürün ile birlikte mağazamıza gönderdikten sonra hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir.